ARGOS UTRZYMANIE ZIELENI
Rzeszów, Kolbuszowa, Mielec 

tel. 796 97 97 88
tel. 695 637 399

POSIADAMY

  • -KOSIARKI CIĄGNIKOWE SAMOJEZDNE Z KOSZEM LUB BEZ KOSZA
  • -WSZELKIEGO RODZAJU KOSIARKI SPALINOWE
  • -KOSY SPALINOWE DO WSZELKIEGO RODZAJU TERENU
  • -KOSIARKI BIJAKOWE

Koszenie trawy i trawnika
Zielony, gęsty i piękny trawnik to marzenie posiadaczy własnych ogrodów. Umiejętna pielęgnacja po jego założeniu, na którą składa się m.in. koszenie trawy to podstawa realizacji tego marzenia.

W wielu ogrodach trawnik będzie stanowił ważną część krajobrazu, wyznaczającą przestrzeń do wykorzystania na odpoczynek czy zabawę, która przy okazji sprawnie zakryje te fragmenty ziemi, które nie zostały jeszcze obsadzone innymi roślinami.

Aby cieszyć się zieloną murawą już na etapie ukorzeniania się trawy i wzrostu pierwszych źdźbeł musimy planować jej pielęgnację - podlewanie, nawożenie, wertykulację, aerację, mulczowanie oraz koszenie. Część z tych zabiegów wykonywana jest raz na jakiś czas, jednak koszenie powtarzamy wielokrotnie, zwracając szczególną uwagę by nie dopuścić do przerośnięcia trawnika lub jego zakwitnięcia.

Pierwsze koszenie należy zaplanować gdy źdźbła osiągną wysokość około 8 do 10 centymetrów. Aby ograniczyć ryzyko wyrwania części trawnika warto jeden lub dwa dni przed planowanym skaszaniem przeprowadzić wałowanie. Dzięki temu dociskamy do podłoża słabo ukorzenione źdźbła, uniemożliwiając im później możliwość zniszczenia korzeni.

Częstotliwość koszenia będzie zależała od szybkości wzrostu oraz gatunku wysianej trawy. Dostępne na rynku mieszanki nasion charakteryzują się różną siłą wzrostu, a dodatkowo - np. nawożenie trawnika będzie sprzyjało szybszemu wzrostowi. Jeżeli jednak nie nawozimy intensywnie i bazujemy na uniwersalnej mieszance a pobór wody przez trawnik nie jest zaburzony (susza, zaniedbanie) to możemy przyjąć że koszenie przeprowadza się raz na 7 do 10 dni. W ciepłych i wilgotnych dniach nawet co 3 do 5 dni.

Preferowaną porą koszenia jest poranek lub późne popołudnie, aby ograniczyć możliwość skracania trawnika w pełnym słońcu. Słońce nie sprzyja jędrności i sprężystości źdźbeł, które to zdecydowanie usprawniają koszenie.

Ważne! Nie skracamy trawy mokrej. Jest to o tyle istotne, że mokre części źdźbeł będą przyklejały się do elementów trnących kosiarek, blokując je i powodując tępienie. Ponadto - koszenie na mokro jest niewskazane też ze względów bezpieczeństwa!

Zasady koszenia
- jednorazowo możemy skrócić trawnik o 1/3 jego wysokości. Maksymalnie: o połowę
- nowe trawniki skracamy do 2cm, i tą technikę wykorzystujemy przez kolejne 2 koszenia
- ostatnie koszenie przed zimą: nie więcej niż 8cm z uwagi na możliwość rozwoju pleśni śniegowej.
- zaniedbane trawniki: unikamy radykalnego skracania. Kosimy kilkukrotnie co kilka dni usuwając niewielki fragment wysokości

Ostatnie koszenie w sezonie przeprowadzamy na trawnikach w połowie października, o ile pogoda psuje się nuż na tyle że niemożliwe będzie wykonanie tego zabiegu później.

Techniki koszenia trawy
1. Równolegle lub w kwadrat
2. Na zakładkę: kosiarką kosimy przejeżdżając częściowo po skoszonym fragmencie murawyKoszenie trawy rzeszów ARGOS tel. 796 97 97 88 Rzeszów Kolbuszowa Mielec © 2015-2020 EntroCMS